Druhy dreva

Jelša

Jelša je listnatý opadavý strom, prípadne krík, ktorý patrí do čeľade brezovitých drevín. Rastie pri brehoch riek a na iných mokrých stanovištiach. Hoci jelše rýchlo rastú, nezvyknú byť vyššie ako 30 metrov. Rozoznávame viac ako 30 druhov jelší – u nás sa možno stretnúť najmä s jelšou lepkavou a jelšou sivou.

Aké je drevo z jelše a na čo sa používa?

Jelšové drevo

Jelšové drevo má po odťatí výrazne oranžovočervenú farbu, postupne sa však zosvetlí a v procese starnutia následne stmavne. Ide o mäkké, ľahké a pružné drevo, ktoré rýchlo schne. Je pórovité, so zaujímavými drobnými melírovanými uzlami a má peknú kresbu.

Prirodzene nie je drevo z jelše veľmi odolné, ale tvrdosť a trvanlivosť dokáže získať pod vodou. Ľahko sa štiepe a reže – možno doň skrutkovať aj bez predvŕtania. Výhodou jelšového dreva je jednoduchá povrchová úprava – dobre sa morí, lepí a brúsi do hladka.

Využitie jelšového dreva

Z reziva vyššej triedy sa vyrába nábytok a sústružené prvky. Jelšové drevo sa často používa aj na frézarské a rezbárske práce – robia sa z neho dyha a drevovláknité dosky, kuchynské skrinky, lišty, obklady, hračky, ceruzky, misky a iné drevené výrobky.

Jelšové drevo zasychá do medového tónu. Zaujímavosťou je, že po úprave môže pripomínať iné druhy dreva. Vďaka dobrej odolnosti vo vode je drevo z jelše súčasťou hlbokých základov budov alebo vodných stavieb a hrádzí.

Impregnácia jelšového dreva

Drevo z jelše je málo odolné voči drevokaznému hmyzu, odporúča sa preto dôsledná pravidelná impregnácia vhodnými farbami a lakmi na drevo.

Je jelšové drevo vhodné do exteriéru?

Áno, jelša je vhodná na stavbu záhradných chatiek a altánkov. Vyrábajú sa z nej plotové latky, ale aj terasové dosky a perodrážkový tatranský profil. Z dôvodu nižšej ceny a lepšej dostupnosti sa však v záhradnom a dizajnovom stavebníctve viac používajú iné druhy dreva, ktoré dosahujú porovnateľnú kvalitu ako jelšové drevo.

Súvisiace

J&J Profil