Vlastníte balkón a radi by ste si ho skrášlili? Základom je vhodná podlaha. Má byť nenápadná a účelná alebo upútať na prvý pohľad? Nech už sú vaše preferencie akékoľvek, najdôležitejšími parametrami podlahy by mali byť jej odolnosť a údržba. Čo ešte rozhoduje o kvalite balkónovej podlahy?
Aj napriek tomu, že drevo je jeden z najlepších dostupných stavebných materiálov, jedna vec mu predsa len pri dlhodobom pôsobení nerobí dobre. Samozrejme, je to vlhkosť. S výnimkou agátového dreva je vlhkosť doslova postrachom všetkých drevených konštrukcií od záhradných stavieb, ako sú altánky, chatky či ploty, až po drevodomy. Pôsobením vlhkosti sa totiž skôr či neskôr vyskytne na dreve problém v podobe plesne alebo drevokazných húb. Čo robiť v prípade, ak ste takýto problém objavili?
Aj napriek tomu, že drevo je trvácny a odolný materiál, terasové dosky potrebujú aj nejakú starostlivosť. Kým k renovácii terasy je potrebné pristupovať až po niekoľkých rokoch používania v závislosti od jej opotrebenia (napríklad terasy, ktoré sú prestrešené, neprší na ne a ani na ne nepôsobí UV žiarenie vydržia bez renovácie aj viac ako 10 rokov), čisteniu terasy sa takmer určite nevyhnete. Ukážeme si, ako vyčistiť drevené terasové dosky bez ich poškodenia, bez čističov terás, ale aj bez špeciálnych prípravkov rýchlo a jednoducho.
Drevo je vo všetkých možných situáciách pre svoju pevnosť, pružnosť a relatívne nízku cenu tým najvhodnejším materiálom na stavbu – záhradné stavby, ale aj celé drevodomy, terasy, no dokonca aj základové pätky pod stavbou môžu byť drevené. Drevo sa využíva aj pri stavbe v podstate čisto murovaných stavieb – na stavbu strešného krovu a stropov. Najmä pri rekonštrukcii starších domov môžete naraziť na drevené konštrukčné hranoly v strope. Pozrime sa spolu na to, prečo je vhodné ich priznať.
Hustota dreva je pri jeho výbere často skloňovaná vlastnosť. Aké husté je vlastne drevo? Je rozdiel medzi ihličnatými a listnatými drevinami? Kedy by nás mala zaujímať hustota dreva? Mení sa hustota dreva v závislosti od percenta zostatkovej vlhkosti v dreve? A aký význam má hustota dreva pri výbere dreva na realizáciu záhradnej stavby? Čítajte ďalej.
„Vezmeme si hoblík – pílku, zahráme sa ešte chvíľku.“ Hoblík bol kedysi súčasťou každej jednej domácej dielne, pivnice alebo garáže. Dnes by sme ho už márne hľadali dokonca aj v niektorých stolárskych dielňach, keďže drvivé množstvo nábytku sa vyrába z drevotriesky. Napriek tomu je hobľovanie, dokonca aj to ručné, neodmysliteľným procesom pri výrobe drevených prvkov, ktoré musia byť dokonale rovné a musia spolu „lícovať“. Na čo si však dať pozor pri hobľovaní v prípade, že sa oň pokúšate prvý raz?
Kresba dreva jednoznačne patrí medzi nadčasové dekory vo svete interiérového dizajnu – napríklad nábytku, ale aj obkladov stien. Nie vždy však ľudia hľadajú skutočné drevo, a to hneď z niekoľkých príčin, ktoré si preberieme nižšie. Aké máte teda možnosti v prípade, že hľadáte obklad na stenu, ktorý má vyzerať presne ako drevo, no nemá byť drevený?
Pod pojmom sústruženie dreva si množstvo laikov predstavuje celú škálu činností, ktoré však nemajú so sústružením nič spoločné. Ako sústruženie sa často označuje akýkoľvek druh spracovávania a opracovávanie dreva, čo však nie je presné. Dnes sa pozrieme na to, čo je to v skutočnosti to sústruženie, ako prebieha, na čo si pri ňom dať pozor a aké výrobky z neho môžete získať.