

„Vezmeme si hoblík – pílku, zahráme sa ešte chvíľku.“ Hoblík bol kedysi súčasťou každej jednej domácej dielne, pivnice alebo garáže. Dnes by sme ho už márne hľadali dokonca aj v niektorých stolárskych dielňach, keďže drvivé množstvo nábytku sa vyrába z drevotriesky. Napriek tomu je hobľovanie, dokonca aj to ručné, neodmysliteľným procesom pri výrobe drevených prvkov, ktoré musia byť dokonale rovné a musia spolu „lícovať“. Na čo si však dať pozor pri hobľovaní v prípade, že sa oň pokúšate prvý raz?

Kresba dreva jednoznačne patrí medzi nadčasové dekory vo svete interiérového dizajnu – napríklad nábytku, ale aj obkladov stien. Nie vždy však ľudia hľadajú skutočné drevo, a to hneď z niekoľkých príčin, ktoré si preberieme nižšie. Aké máte teda možnosti v prípade, že hľadáte obklad na stenu, ktorý má vyzerať presne ako drevo, no nemá byť drevený?

Pod pojmom sústruženie dreva si množstvo laikov predstavuje celú škálu činností, ktoré však nemajú so sústružením nič spoločné. Ako sústruženie sa často označuje akýkoľvek druh spracovávania a opracovávanie dreva, čo však nie je presné. Dnes sa pozrieme na to, čo je to v skutočnosti to sústruženie, ako prebieha, na čo si pri ňom dať pozor a aké výrobky z neho môžete získať.

Našli ste doma nejaké staré, no zdravé drevo napríklad v stodole? Alebo vám ostali odrezky hranolov, dosiek a iných konštrukčných prvkov napríklad po stavbe altánku alebo záhradnej chatky, no je vám ľúto ich len tak vyhodiť alebo spáliť? Ak sú už natreté olejom alebo iných prípravkov, rozhodne ich nepáľte v krbe alebo v kotli, no ani spaľovanie na otvorenom ohni vonku nie je práve dobré riešenie. Miesto toho z nich môžete radšej niečo postaviť.

Aby sme mohli z dreva vyrobiť čokoľvek od maličkej dekorácie až po veľké záhradné stavby či dokonca zruby, potrebujeme jednotlivé dosky, hranoly alebo guľatiny nejakým spôsobom spojiť. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie spôsoby spájania dreva pri stavbe nábytku, ale aj altánkov, chát a ďalších drevených prvkov. Jednotlivé typy spájania sa môžu spolu aj rôzne kombinovať.

Kým si môžete doma užívať relax na drevených terasových doskách, vychutnávať si pohľad na tatranský profil alebo oddychovať počas horúceho letného dňa v tieni vášho dreveného altánku, drevo použité na týchto stavbách a prvkoch prejde obrovskú cestu, ktorá trvá aj niekoľko desiatok rokov – tá, samozrejme, zahŕňa samotný rast, ktorý pokryje asi 99 % celého tohto času, no následne príde na rad niekoľko dôležitých krokov, po ktorých sa drevo dostane až k vám domov. Čo všetko je predtým potrebné urobiť?

Drevo je síce živý, trvácny a odolný materiál, no napriek tomu potrebuje našu pozornosť a starostlivosť a v prípade jej nedostatku sa môže po čase objaviť nejaké opotrebovanie alebo poškodenie. V tomto článku sa budeme venovať náprave škôd na už zasiahnutom dreve. Aj keď niektoré drevené povrchy vyzerajú po desiatkach rokov ako totálne zdevastované a nenapraviteľne zničené, opak býva pravdou. Ak drevo nie je práchnivé zhnité a premočené alebo zožraté červotočom, dokáže slúžiť aj stovky rokov.

Aj keď je drevo úžasný prírodný materiál, vyžaduje si, aby sme sa k nemu správali určitým spôsobom, správne ho ošetrovali a v prípade, že sa ho ešte len chystáme použiť, aj správne uskladnili. Starostlivosti o drevo a používaniu rôznych náterov sme sa už venovali vo viacerých článkoch. Dnes si povieme niečo o tom, ako drevo správne uskladniť a čo mu dokáže najviac ublížiť.