Blog

Opálené drevo

Opálené drevo a rustikálny vzhľad povrchov

Opálené drevo je produkt, ktorý ľudia používajú už stovky až tisícky rokov. Nevieme úplne presne, či túto techniku objavili náhodou alebo sa o ňu pokúšali cielene. Pravdepodobne sa vo svete vyskytlo nespočet prípadov oboch týchto teórií. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo je to vlastne to opálené drevo, prečo sa táto technika využíva aj dnes, ale aj aké má takéto drevo vlastnosti.

Opálené drevo

Opaľovanie dreva je v podstate vystavenie povrchu dreva plameňu za cieľom zmeny jeho fyzikálnych vlastností a vzhľadu. Pred tisíckami rokov malo opaľovanie dreva úplne iný význam ako dnes. Lovci, ktorí nepoznali kovy, využívali túto techniku na spevnenie hrotov svojich šípov a oštepov. Po celom svete môžeme ešte aj dnes nájsť stavby, ktoré majú základy vyrobené z drevených kolov či trámov. Práve opaľovanie týchto kolov zabraňovalo ich hnilobe na miestach a v dobách, kde nie je alebo nebola dostupná izolácia či kvalitný náter chrániaci drevo pred vlhkosťou a škodcami. 

Ako sa opaľuje drevo?

V dnešnej dobe sa opaľovanie dreva vykonáva pomocou špeciálnych plynových horákov na dosiahnutie opotrebovaného a rustikálneho vzhľadu. Opaľovanie sa často kombinuje s kartáčovaním drevaKartáčovanie dreva zvýrazní jeho kresbu a vytvorí drobné „ranky“, ktoré sa následne pri opaľovaní doslova vyfarbia. Kombináciou týchto dvoch techník je možné získať skutočne originálny rustikálny vzhľad, ktorý je navyše trvácny.

Je vypaľovanie do dreva podobné?

Ľudia si často mýlia opaľovanie a vypaľovanie do dreva. Vypaľovanie do dreva sa vykonáva napríklad pomocou ostrého kovového hrotu. Opaľovanie dreva je plošná a často nepravidelná úprava vzhľadu a odolnosti dreva. Vypaľovanie sa naopak používa ako alternatíva k vyrezávaniu a frézovaniu rôznych nápisov, ornamentov či iných ozdôb.

Ďalšia úprava opáleného dreva

Opaľovanie dreva má aj jednu ďalšiu dôležitú vlastnosť. Pomáha drevo zakonzervovať, takže vydrží oveľa dlhšie aj bez nejakej ďalšej úpravy, ako je napríklad morenie či lakovanie. Pri opaľovaní sa povrch dreva zatiahne a stvrdne, čím vytvorí akúsi ochrannú vrstvu. Drevo je chránené pred vlhkosťou, rôznymi drevokaznými hubami, ale aj pred hmyzom. V exteriéri však odporúčame pravidelne ošetriť aj opaľované drevo.

Použitie opáleného dreva

V dnešnej dobe má opaľovanie dreva najmä dekoratívny účel. Opaľovanie sa používa na terasové doskytatranský profil, ale napríklad aj na plotové latky. Opaľovať sa môžu v podstate všetky druhy dreva. V prípade záujmu o opaľované drevo nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať.

Súvisiace

J&J Profil