
Letokruh – ročný kruh – je prírastok dreva na obvode kmeňa, ktorý narastie za jeden rok. Pomocou letokruhov sa dá ľahko určiť takmer presný vek stromov. Vďaka letokruhom možno určovať aj sever, respektíve juh.
Letokruhy na drevinách
Ročné kruhy tvoria rôzne hrubé prírastkové vrstvy. Na radiálnom reze sa ročné kruhy javia ako zvislé rovnobežné pásy, na tangenciálnom reze ako polovičné elipsy pretiahnutého tvaru – hyperboly, ktoré bývajú rôzne zvlnené. Čím bližšie je ročný kruh k stržňu, tým je starší. Ročné kruhy pribúdajú po obvode stromu.
Množstvo ročných kruhov sa v našich drevinách nie vždy zhoduje s vekom stromu. Za určitých podmienok môže dôjsť k tvorbe dvoch ročných kruhov za jedno vegetačné obdobie a niekedy sa ročné kruhy vôbec nevytvoria, prípadne sa tvoria len v určitej časti. V zemepisných šírkach mierneho pásma majú letokruhy všetky stromové dreviny. Tropické stromy, ktoré pod vplyvom stáleho podnebia rastú priebežne celý rok, nemajú také viditeľné letokruhy.
Šírka letokruhov
Šírka ročného kruhu sa mení s vekom, väčšine drevín sa spočiatku vytvárajú úzke ročné kruhy, ktorých šírka sa postupne zväčšuje, dosiahne maximum a následne opäť klesá. Šírka ročného kruhu závisí od druhu dreviny, miesta rastu a zásahov.
Rozdelenie letokruhov
Letokruhy sú rozdelené na dve časti. Rozlišujeme jarné drevo – vyskytuje sa na kraji, ide o svetlejšiu a mäkšiu časť letokruhu, pričom póry majú väčší priemer. Letné drevo sa nachádza uprostred, je tmavšie a zvyčajne aj tvrdšie.
Letokruhy na doplnkoch z dreva
Letokruhy slúžia ako prírodná dekorácia na rôznych drevených doplnkoch. Na priereze dreva tvoria originálne kresby, ktoré skrášlia rôzne drevené prvky, záhradný nábytok alebo zrubový obklad. Letokruhy vyniknú tiež na drevenom obložení, ako aj podlahe v záhradnom altánku.