Blog

Aké parametre musí spĺňať vhodná podlaha na balkón?

Aké parametre musí spĺňať vhodná podlaha na balkón?

 Vlastníte balkón a radi by ste si ho skrášlili? Základom je vhodná podlaha. Má byť nenápadná a účelná alebo upútať na prvý pohľad? Nech už sú vaše preferencie akékoľvek, najdôležitejšími parametrami podlahy by mali byť jej odolnosť a údržba. Čo ešte rozhoduje o kvalite balkónovej podlahy?

Základné vlastnosti dobrej podlahy na balkón

Keď vyberáte podlahu na balkón, vyberáte podlahu do exteriéru, preto by ste tomu mali prispôsobiť svoje požiadavky. Nároky na vlastnosti balkónovej podlahy by mali byť vysoké, keďže bude vonku po celý rok znášať všetky poveternostné podmienky a musí vydržať aj väčšiu záťaž. Podlaha na balkón by mala spĺňať niekoľko základných parametrov:

 • Odolnosť proti rozličným teplotám – podlaha bude na balkóne celoročne, a preto musí znášať vysoké teploty v lete aj zimné mrazy.
 • Mrazuvzdornosť – z vyššie uvedeného vyplýva, že aj počas tuhých zím by mala podlaha statočne odolať a bez ujmy prečkať do ďalšieho leta.
 • Odolnosť proti nárazom – každá podlaha na balkóne by mala byť odolná proti nárazom a povrchovému opotrebovaniu. Vlastnosť oteruvzdornosť sa uvádza ako PEI (na stupnici od PEI 1 až po PEI 5), pričom čím vyššie číslo, tým je podlaha odolnejšia. Stupeň ochrany zvoľte podľa toho, ako intenzívne bude podlaha zaťažovaná.
 • Protišmykovosť – siahnite po podlahách s označením protišmykové, resp. po typoch podláh, ktoré sú označené písmenom R. Protišmykovosť sa uvádza na stupnici od R9 do R13 – čím vyššie číslo, tým menej sa na podlahe bude šmýkať.
 • Ľahká údržba – aby vám pravidelné čistenie a údržba balkónovej podlahy nezabrali priveľa času, vyberte si podlahu, ktorú je jednoduché a nenáročné udržiavať čistú a v dobrom stave.

Materiál balkónovej podlahy

Výber vhodnej podlahy na balkón môže dať zabrať. Na lepšiu orientáciu vám ponúkame stručný prehľad najbežnejších typov materiálov, z ktorých sa podlahy vyrábajú:

 • betón tvorí základ všetkých ďalších typov podláh, ale čoraz žiadanejšie sú „surové“ betónové podlahy v prirodzenej podobe;
 • drevo je žiadaný, ale náročnejší materiál na údržbu a vyžaduje si zvýšenú pozornosť – aspoň raz ročne sa odporúča drevo profesionálne ošetriť, aby nedošlo k poškodeniu podlahy;
 • dlažba patrí k tradičným typom balkónovej podlahy – ide o odolnú dekoračnú krytinu s nízkymi nárokmi na údržbu, podstatné je, aby bola dlažba na balkóne protišmyková a mrazuvzdorná;
 • drevoplast prepája vzhľad dreva a výhody plastu – ide o žiadaný typ podláh, pretože sa jednoducho ukladá, hoci aj na starú dlažbu;
 • kompozitné dosky pôsobia efektne, ale naboso nemusia byť každému príjemné. Ukladajú sa podobne ako drevoplastové podlahy, ale v oboch prípadoch je požadovaný mierny sklon balkóna na dobrý odtok vody;
 • umelý trávnik je vhodný na balkón, kde sa budú hrať deti – ide o príjemný povrch, ktorý  však možno použiť len na určitej ploche balkóna (napr. do detského kútika).

Aký povrch na balkón nepatrí?

Na balkón sa rozhodne nehodia materiály, ktoré absorbujú tekutinu (napr. štandardný koberec). K dispozícii sú ale vonkajšie koberce vybavené špeciálnou technológiou, ktorá v sebe prepája jemný povrch a možnosť použitia aj v exteriéri. Vlas takéhoto koberca je vyrobený z polypropylénu alebo polyamidu, ktoré sa používajú na výrobu umelých trávnikov, a v podklade koberca nechýba drenáž na odvádzanie vody.

Balkón poskytuje mnoho možností a je len na vás a vašej predstave, ako si ho zariadite. Keď sa budete držať vyššie zmienených rád o vlastnostiach a materiáloch balkónovej podlahy, dekor a vzory sú už len vašou individuálnou voľbou.

J&J Profil