

Ako obložiť schody drevom – jednoduchý návod pre domácich majstrov
Ako svojpomocne obložiť schody drevom a dodať im nový, elegantný vzhľad? Postup krok za krokom od prípravy povrchu cez výber správneho druhu dreva až po samotnú inštaláciu. A tiež tipy, ktoré vám uľahčia prácu a zaručia profesionálny výsledok.
Aké sú možnosti povrchovej úpravy, aby bolo drevo chránené a vydržalo dlhé roky? Praktický návod pre každého, kto chce zveľadiť svoj domov vlastnými rukami.
Ako na obloženie schodov drevom
Ak ste sa odhodlali na obloženie starého betónového schodiska dreveným obkladom, budete potrebovať niekoľko základných stolárskych nástrojov, odhodlanie a správny postup. V takom prípade by ste mali obloženie schodov svojpomocne zvládnuť, hoci ste iba začínajúci domáci majster.
Výber vhodného dreva na obklad schodiska
Pri obklade schodov je najpodstatnejšie použitie vhodného dreva – v tomto prípade sa riaďte jeho odolnosťou, pevnosťou a nech je príjemné na pohľad aj dotyk. Skúsenosti iných majstrov hovoria jasnou rečou – ideálne je jaseňové drevo, použiť však môžete aj iné druhy drevín.
Príprava schodov pred obkladaním
Po výbere materiálu zbavte betónový povrch schodov všetkých nečistôt a nerovností. Mali by ste sa tiež uistiť, že schody sú suché.
Čo budete potrebovať pri obkladaní schodov?
Na obkladanie schodov si zabezpečte:
- pílu na rezanie drevených lamiel,
- vodováhu,
- meter,
- špeciálne lepidlo na schody,
- vrták.
Postup, ako svojpomocne obložiť schody drevom
Krok číslo 1 – výroba jednotlivých stupňov a podstupňov schodiska
Každé schody sú individuálne, preto je nutné najprv dobre zmerať rozmery jednotlivých stupňov a podstupňov. Môžete si pomôcť šablónou z kartónového papiera, ktorá bude kopírovať jednotlivé schody. Túto šablónu potom prekreslite na drevo a vyrežte. Nezabúdajte na rezervu, aby ste mohli drevo v prípade potreby po skúšobnom položení ešte orezať. Na obkladanie sa odporúčajú použiť palubovka alebo hobľované drevené hranoly.
Krok číslo 2 – spojenie stupňov a podstupňov
Keď už máte narezané jednotlivé stupne a podstupne, spojte tieto prvky pomocou skrutiek do tvaru písmena L. Predpripravené časti položte na schody a skontrolujte, či dobre zapadajú a sú vodorovné. Pokiaľ nie, upravte ich, prípadne dorežte.
Krok číslo 3 – nanášanie lepidla a zaťaženie schodov
Po odskúšaní môžete začať s inštaláciou obkladu. Lepidlo naneste na podstupeň a vršok betónového stupňa a ihneď na schody priložte drevené dosky. Samotné lepenie schodov musí prebehnúť rýchlo, pretože lepidlo okamžite tvrdne. Po nalepení ešte kontrolne zmerajte vodováhou. Pokiaľ je všetko v poriadku, môžete schod zaťažiť závažím. Tento postup opakujte so všetkými drevenými dielcami.
Tip: Výrobca lepidla by mal udávať vhodnú hmotnosť na zaťaženie, nič ale nepokazíte, ak použijete jedno alebo dve desaťkilové závažia na jeden schod. Oplatí sa dopredu pripraviť niekoľko vedier naplnených vodou. Schodiskové stupne nechajte zaťažené minimálne 20 minút, následne ich môžete bez problémov začať používať.
Krok číslo 4 – konečná úprava dreveného obkladu
Posledná fáza v rámci obkladu schodov drevom spočíva vo vyčistení obkladu vlhkou utierkou, aby ste sa zbavili drobného prachu a nečistôt na povrchu. Na záver ešte aplikujte ochranný vosk alebo olej na drevo.