Blog

Dôvody, prečo si vybrať tepelne upravené drevo – termodrevo

Dôvody, prečo si vybrať tepelne upravené drevo – termodrevo

Drevo a výrobky z neho sa neustále tešia veľkej obľube. Nečudo, drevo je prírodný materiál, ktorý pôsobí nadčasovo a zapadne do každého priestoru.

Počuli ste o tepelne upravených drevinách – tzv. termodreve? Ako sa vyrába a kde sa najčastejšie využíva?

Čo je termodrevo? 

Termodrevo je tepelne upravené drevo európskych drevín (najčastejšie borovica, smrek či topoľ), ktoré sa vďaka vyššej odolnosti využíva v exteriéri a interiéri. Najčastejšie sa z neho vyrábajú fasádne drevené obklady a terasové dosky. Vďaka skvelým vlastnostiam a dostupnosti sa z termodreva zhotovujú aj obloženie vnútorných saunových stien a nábytok do sauny, prípadne sa používa na obklad vnútorných bazénov.

Výroba termodreva 

Drevo sa upravuje teplom a vodnou parou pri teplotách v rozpätí od 160 do 215 °C, a to bez pôsobenia chemických prostriedkov. Ide o ekologický proces tepelnej úpravy, ktorý šetrí dreviny aj životné prostredie. Vo výsledku je spracované drevo trvácnejšie a odolnejšie. Zároveň drevo tepelnou úpravou získava atraktívne tmavohnedé sfarbenie, a to v celom priereze.

Rovnako ako prírodné drevo, aj termodrevo je nutné pravidelne ošetrovať a natierať ochranným lakom a náterom, pretože pôsobením UV žiarenia a ďalších vplyvov počasia nadobúda sivú patinu a môže na povrchu popraskať.

Vlastnosti tepelne upraveného dreva 

  •       Nižšia miera absorpcie vlhkosti.
  •       Rozmerová a tvarová stálosť dreva.
  •       Odolnosť voči škodcom, plesniam a hnilobe.
  •       Lepšie tepelnoizolačné vlastnosti dreva.
  •       Možno ho použiť aj bez ošetrenia povrchu.
  •       Dlhá životnosť v exteriéri.
  •       Vysoká dostupnosť a nižšia cena v porovnaní s exotickými drevinami.

Porovnanie termodreva s inými drevinami

Tepelné spracovanie dreva významne zlepšuje jeho odolnosť voči pôsobeniu poveternostných vplyvov, škodcom a času. Tepelná úprava nijakým spôsobom nezvyšuje hustotu dreva a nevylepšuje jeho tvrdosť, preto je termodrevo mäkšie a ľahšie než drevo z exotiky, ktoré má prirodzene vyššiu hustotu a tvrdosť v porovnaní s európskymi typmi drevín. Z toho dôvodu je termodrevo najvhodnejšie na výrobu dreveného obloženia, kde sa kladie dôraz skôr na stabilitu a dlhú životnosť než na tvrdosť a odolnosť proti mechanickému poškodeniu dreveného materiálu.

Obľúbené druhy termodreva

Najväčšej obľube sa teší tepelne upravená borovica, ale  tiež tepelne upravený smrek alebo topoľ. Obzvlášť drevené terasové dosky z termoborovice sú známe extra dlhou životnosťou a výhodnou cenou oproti terasám z exotických drevín. V porovnaní s exotickými druhmi dreva však má termoborovica nižšiu odolnosť voči mechanickému poškodeniu – napr. záhradným nábytkom.

Kde možno nájsť kvalitné termodrevo?

Tepelne upravené drevo je dostupné v rôznej kvalite. Je to ovplyvnené spôsobom zahrievania aj celkovou teplotou pri úprave dreva. Ak chcete mať istotu, že ste si vybrali termodrevo prvotriednej akosti, poraďte sa s odborníkmi. U nás nájdete špičkové dreviny na vaše stavby.

J&J Profil