Blog

Spôsoby spájania drevených hranolov

Spôsoby spájania drevených hranolov

Spájanie dreva je jedným zo základných spôsobov, ako z dreva vyrobiť nábytok, drevené konštrukcie alebo dekorácie. Existuje viacero možností spájania dreva v závislosti od výrobku, pričom je nutné dbať predovšetkým na pevnosť a estetickosť drevených spojov.

Spôsoby spájania dreva

Rozlišujeme viacero spôsobov, ako možno spájať drevené hranoly:

  • mechanické spájanie dreva klincami, skrutkami, kolíkmi alebo uholníkmi,
  • lepenie drevených hranolov,
  • tesárske spoje, ako čapovanie (spoj dvoch kolmých alebo šikmých drevených komponentov), kampovanie (spájané prvky neležia v tej istej rovine) či osedlanie (spoj, ktorým sa spája šikmý trám s vodorovným).

Spájanie dreva skrutkami

K najjednoduchším a opticky jednotným spôsobom pevného spájania dreva patrí spájanie skrutkami. Výhodou tohto typu spájania dreva je, že k doske alebo hranolu možno okrem dreva pripevniť aj kovanie, oceľové pätky alebo elká.

Drevené hranoly a dosky možno spojiť drevoskrutkami – bez predvŕtaných dier, so zapustenými alebo s priznanými hlavičkami, alebo pomocou skrutiek s maticou – tu je potrebné do oboch kusov dreva predvŕtať dieru s plným priemerom.

Spájanie drevených hranolov lepením

Spájanie dreva lepením sa využíva pri rôznych malých záhradných prvkoch, dekoráciách, ale aj pri oprave dreveného nábytku. Slúži ako podporný druh spojiva, ktorý asistuje skrutkám a zvyšuje pevnosť konkrétnej časti nábytku.

Pomocou lepenia sa vyrábajú aj BSH hranoly. Ide o drevené konštrukčné hranoly s hrúbkou 4 cm, ktoré sa k sebe lepia živicou.

Spájanie dreva zárezmi

Tento spôsob spájania dreva sa využíva na nadpájanie hranolov, čím sa získa stavebný materiál s väčšou dĺžkou, prípadne sa vytvárajú celé stavebné konštrukcie či rohy (elká).

Zárezmi sú spojené aj KVH hranoly, ktoré patria k obľúbeným konštrukčným výrobkom z dreva. Používajú sa na záhradné stavby, zábradlia alebo výrobu dreveného nábytku.

Prekladanie dreva

Prekladanie dreva s vytvorenými malými zárezmi sa využíva najmä pri stavbe zrubov. Opracovaná guľatina sa ukladá na seba bez nutnosti použitia skrutky či iného spojovacieho materiálu.

Spájanie dreva na pero a drážku

 

Pero a drážka je pomerne jednoduchý systém spájania jednotlivých kusov dreva. Spájanie dreva na pero a drážku sa využíva predovšetkým pri montáži drevených podláh a obkladov – tatranského profilu. Špecifikom spoja na pero a drážku je, že každý kus dreva je na jednej strane ukončený perom a na druhej strane drážkou, pričom perá a drážky do seba vzájomne zapadajú a nechávajú priznané len minimálne škáry. Vďaka tomu je tatranský profil celistvý a jednoliaty, no stále pôsobí ako drevená konštrukcia zrubového typu.

J&J Profil