Blog

Rustikálny štýl dreva

Rustikálny štýl dreva – ako ho docieliť?

Drevo stále patrí a pravdepodobne aj navždy bude patriť medzi najobľúbenejší stavebný materiál, z ktorého sa stavajú celé domy, no vyrábajú sa z neho aj miniatúrne doplnky. Mimoriadne obľúbený je aj rustikálny vzhľad dreva, o ktorom si dnes niečo povieme a zároveň si ukážeme, ako sa dá takýto vzhľad docieliť.

Čo vlastne znamená rustikálny?

Slovo rustikálny každý pozná, no nie každý vie, čo vlastne znamená. Podľa slovníka je slovo rustikálny synonymom pre sedliacky, dedinský alebo ľudový. Verejnosť označuje slovom rustikálny aj veci, ktoré pôsobia nielen takto vidiecky, ale aj starodávne.Najčastejšie nájdeme rustikálny štýl práve na dedinách, kde je pevnou súčasťou starého nábytku a iných drevených prvkov. Používa sa však aj v súvislosti s inými materiálmi.

 

Ako na nás pôsobí rustikálne drevo?

Rustikálne drevo pôsobí teplým a upokojujúcim dojmom. Spája sa nám s časom stráveným na chate a v prírode. Čas tam plynie pomalšie, svet je menší a bezpečnejší a v miestnostiach s rustikálnym drevom sa cítime vždy príjemne. U niekoho môže vyvolávať nostalgické spomienky na mladosť, u iného zase čaro príjemnej zmeny oproti uponáhľanému mestu a modernému štýlu.

 

Ako vyzerá rustikálne drevo?

Rustikálny vzhľad je jednoducho surový, neopracovaný, prirodzený vzhľad dreva. Nesmú mu chýbať ryhy, kazy, a najvýraznejším prvkom býva dobre viditeľná kresba dreva. Drevo na vidieku malo hlavne úžitkovú funkciu, a preto si v minulosti ľudia nelámali príliš hlavu s tým, ako vyzerá. Aj napriek biednemu opracovaniu a starostlivosti vyzerajú mnohé kúsky dokonale aj dnes, a my sa môžeme len snažiť napodobniť vzhľad skutočného rustikálneho dreva.

 

Ako docieliť tento vzhľad v exteriéri?

Prirodzene má rustikálny vzhľad napríklad kefované/kartáčované drevo. Dá sa však docieliť aj na hladkých hobľovaných doskách a existuje na to niekoľko metód. Môžete napríklad fixou zvýrazniť kresbu dreva (čo je ľahko uskutočniteľné na menších plochách alebo malých kúskoch dreva), alebo použiť náter (najčastejšie olej), ktorý celú kresbu vytiahne nahor. Na vytvorenie rustikálnych prvkov sa používa aj dláto, ktorým sa do dreva vyryjú rôzne kazy. Ak to chcete mať úplne bez práce, zožeňte si na stavbu prístrešku alebo plota naozaj staré drevo (napríklad z rozobratej stodoly), ktoré má prirodzený rustikálny vzhľad.

 

A ako naopak v interiéri?

V interiéri je s rustikálnymi prvkami menší problém, keďže väčšina ľudí si chce zachovať dokonale hladké povrchy aj na miestach, ktoré dokonale hladké na pohľad nevyzerajú. Opäť však existuje niekoľko trikov. Rustikálny drevený konferenčný stolík prekryte sklom, pod ktorým bude všetko krásne vidno. Ak sa vám páči nejaký kus nábytku, pokojne aj z drevotriesky, vyberte si dekor v imitácii rustikálneho dreva. Šikovný stolár vám vyrobí rustikálne prvky do domu na mieru, no veľa pokladov nájdete aj na inzertných portáloch.

Súvisiace

J&J Profil