Blog

ošetrovanie dreva

Ako sa starať o drevo a ošetrovať ho?

Každé drevo, ktoré je v exteriéri alebo inak prichádza do kontaktu s výraznými zmenami teplôt, so škodcami, s vlhkosťou či UV žiarením, potrebuje vašu pravidelnú starostlivosť. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa správne starať o rôzne drevené povrchy a čím ich následne ošetriť.

Ako sa starať o drevo

Aby vám devo slúžilo dlhú dobu (v ideálnom prípade vydrží desiatky až stovky rokov), musíte mu na to vytvoriť ideálne podmienky. Drevo musí byť zdravé a suché už pri stavbe vášho záhradného projektu. Dôležitá je aj správna izolácia od zemskej vlhkosti. Drevené konštrukcie, napríklad hranoly altánku či záhradného domčeka, by mali byť vo výške pár centimetrov nad terénom na základových pätkách, aby neabsorbovali vlhkosť z mokrej pôdy a aby sa po daždi dokázali presušiť pôsobením prirodzeného prúdenia vzduchu.

Ako ošetriť drevo

Pri ošetrovaní dreva máte niekoľko možností. Radikálnejší spôsob je napríklad zbrúsenie tenkej vrstvy farby, laku a prípadne kazov, ktoré boli spôsobené vlhkosťou, drevokaznými hubami či plesňami. Očistené drevo môžete ošetriť prípravkom proti škodcom a plesniam alebo napríklad náterom, ktorý drevo vyživí.

Ako zakonzervovať drevo

Ak sa rozhodnete zakladať stavbu priamo na drevených stojkách zapustených do zeme, venujte zvýšenú pozornosť izolácii a konzervácii dreva. Odporúčame použiť tvrdé agátové koly, ktoré vydržia aj v zemi naozaj desiatky rokov. Aj tie však odporúčame natrieť poriadnou vrstvou gumoasfaltu práve v miestach, kde sú v styku so zemou.

Pravidelný náter dreva olejom

Olejové nátery sú vhodné napríklad na tatranský profil alebo na terasové dosky. Práve pochôdzne plochy je potrebné pravidelne natierať olejom, ktorý vsiakne do dreva, čím zabráni nasiakaniu vlhkosti, no vytvorí aj jemný ochranný film na povrchu dreva. Olej krásne zvýrazní prirodzenú kresbu dreva, môžete si vybrať z rôznych farieb a drevo zostane matné, čím si zachová prirodzený vzhľad.

Lakovanie dreva

Pri zábradliach, lavičkách, stoloch a iných plochách, ktorých sa dotýkame napríklad rukami, sa odporúča použiť hrubú vrstvu laku alebo lazúry, ktorá na povrchu dreva vytvorí doslova kôru. Povrch zostane lesklý, hladký a v podstate úplne odizolovaný od vonkajších vplyv. Tieto laky a lazúry majú aj silnú UV ochranu a ochranu pred mrazom, čo výrazne predĺži životnosť celej drevenej konštrukcie.

Súvisiace

J&J Profil