Blog

Hobľovanie dreva

Hobľovanie dreva

Pracovať s drevom si vyžaduje dostatok znalostí o drevárskych technikách. Je nutné vedieť, aký spôsob spracovania a úpravy konkrétne drevo vyžaduje, a to v závislosti od jeho vlastností aj ďalšieho využitia.

Aký význam má hobľovanie dreva? Na čo slúži tento spôsob opracovania drevených materiálov a kedy je úprava dreva hobľovaním doslova nevyhnutnosťou?

Hobľovanie ako základná technika opracovania dreva

Hobľovanie patrí k základným spôsobom úpravy dreva. Možno ním docieliť hladký a rovný povrch drevených dosák. Opracovanie surového dreva hobľovaním je nevyhnutné pri drevených konštrukciách plotov, terás, fasád z dreva alebo altánkov.

Hoblík na drevo

Presnosť a detailnosť úpravy dreva ovplyvňuje obrábací nástroj. Drevo sa môže hobľovať ručne hoblíkom alebo sa opracúva strojovo – tzv. frézovaním. Okrem ručných hoblíkov sú na trhu dostupné elektrické druhy hoblíkov a stolové hobľovačky. Mnoho stolárov však napriek tomu nedá dopustiť na klasický ručný hoblík, ktorý je základným rezbárskym nástrojom a nemal by chýbať v žiadnej stolárskej dielni. Žiaduci je najmä pri práci s nábytkom, pretože na povrchu dreva zanecháva špecifické „ryhy“, ktoré nevie napodobniť žiadny iný stroj.

Druhy hoblíkov

  • Na mokré a vlhké hrubé drevo je vhodný odolný stroj s pevnou konštrukciou. Najdôležitejším prvkom tohto hoblíka je ťažný hriadeľ umiestnený v doske stola. Zvyčajne je ich niekoľko, sú kovové a poháňané elektromotormi. Môžu byť vybavené viacerými stupňami rýchlosti posunu. Toto hobľovacie zariadenie sa využíva predovšetkým na pílach na spracovanie surového dreva priamo z lesa. Zvyčajne ide o drahšie stroje ako hoblíky na suché drevo.
  • Hoblík na suché drevo je ľahší, má menšie rozmery aj menej výkonný motor, keďže suché dreviny vážia menej a jednoduchšie sa s nimi manipuluje. 
  • Hoblík na obidva druhy dreva slúži na spracovanie oboch druhov dreveného materiálu. Hoblík má v doske stola nastaviteľné valčeky, ktoré sa pri spracovaní vlhkého dreva umiestnia tak, aby vyčnievali nad stôl. Pri hobľovaní suchých drevených materiálov možno valce jednoducho spustiť dolu.

Druhy dreva vhodné na hobľovanie

Na hobľovanie sa hodí predovšetkým tvrdé a nerovné drevo s cieľom dosiahnuť požadovanú hrúbku a vyrovnať materiál. Vďaka precíznej práci s hoblíkom môžu byť dosky, trámy, hranoly a lišty vo výsledku hladké, rovné a bez triesok. Pomocou zvoleného hobľovacieho nástroja sa z dreva odoberajú triesky rôznych hrúbok.

Platí, že pri hobľovaní by malo byť drevo vopred dobre vysušené. Taktiež je nutné rátať s určitým zmenšením rozmerov dreva po hobľovaní, a to približne o 2 milimetre na každej strane.

Výsledok hobľovania dreva

  • Zarovnanie a vyhladenie dreveného povrchu.
  • Renovácia a ručná výroba nábytku a drevených podláh.
  • Zvýraznenie prirodzenej štruktúry dreva.
  • Zvýraznenie rozmanitých vzorov na dreve.
  • Praktickou funkciou hoblíka je zrážanie hrán – kompaktné a tesárske hoblíky sú vybavené drážkou v tvare písmena V, niektoré tesárske hoblíky majú až tri rôzne hlboké drážky na rozličné šírky zrážania.
J&J Profil